Where the latest news never gets old.
 

Opakowaniowa Grupa Akomex rozbudowała zakład w Starogardzie Gdańskim żeby podwoić produkcję dla branż spożywczej i farmaceutycznej

Warszawa, 27 kwietnia 2016 r. – Producent opakowań tekturowych, Grupa Akomex, uruchomiła bardzo nowoczesną i wysoko wydajną linię produkcyjną w nowo rozbudowanym zakładzie w Starogardzie Gdańskim. Dzięki inwestycji zakład zaoferował klientom z branż spożywczej i farmaceutycznej innowacyjną technologię druku opakowań i zyskał potencjał do podwojenia obecnej produkcji w przyszłym roku. Grupa Akomex rozwija się bardzo dynamicznie ze wsparciem inwestora finansowego Highlander Partners.

Zakład w Starogardzie Gdańskim jest jedną z dwóch lokalizacji produkcyjnych Grupy Akomex. Firma zakłada, że do końca tego roku postawi w rozbudowanym zakładzie kolejną linię produkcyjną.

W ramach nowej linii Akomex wyposażył zakład w innowacyjne urządzenia, w tym proekologiczną i energooszczędną maszynę drukującą z technologiami zabezpieczającymi proces produkcji opakowań dla farmacji. Nowo zainstalowana linia rozszerza możliwości firmy o produkcję wysoko uszlachetnionych opakowań z segmentu premium. Oprócz nowych technologii, dzięki rozbudowanej powierzchni magazynowej i reorganizacji, zakład w Starogardzie Gdańskim kilkakrotnie zwiększył możliwości składowania materiałów i wyrobów gotowych, i ulepszył logistykę wewnętrzną dla dodatkowej poprawy efektywności. Najbliższym wyzwaniem jest wdrożenie normy ISO 15378, która potwierdzi, że zakład w Starogardzie jest w pełni przygotowany do produkcji opakowań farmaceutycznych. Ponadto dzięki tym działaniom cała Grupa Akomex zyskała ważny atrybut we współpracy z klientami, tzn. zaplecze produkcyjne, które w pełni zaspokoi wymóg nieprzerwanej produkcji.

Rozbudowa  zakładu w Starogardzie i jego doposażenie to tylko część założonych dla Grupy Akomex planów na ten rok. Aktualnie uwaga zarządu firmy skupia się na zakończeniu procesów integracyjnych obu spółek z Grupy, czyli Akomexu i DrukPaku oraz zapewnieniu wszystkich niezbędnych warunków i zasobów do podwojenia produkcji w zakładzie starogardzkim w 2017 roku.

Spółka w rekordowym tempie zrealizowała inwestycję rozbudowy. Teraz koncentrujemy uwagę na skutecznym wdrożeniu standardów GMP i przygotowaniu organizacyjnym zakładu do podwojenia produkcji w bardzo krótkim czasie. – powiedział Paweł Kalbarczyk, prezes Akomexu. Plan rozwoju dla Grupy Akomex przewidywał powiększenie potencjału produkcyjnego i znaczne rozszerzenie kompetencji technologicznych, co osiągnęliśmy i będziemy kontynuować. – dodał.

Inwestycję w rozbudowę zakładu i jego unowocześnienie zawdzięczamy współpracy z Highlander Partners, naszym inwestorem finansowym, z którym wspólnie budujemy wartość firmy. – powiedział Sebastian Śliwa, współwłaściciel i członek Rady Nadzorczej Akomexu.

Rozbudowa zakładu w Starogardzie została zrealizowana w oparciu o dodatkowe zezwolenie na prowadzenie działalności w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W rozbudowanym zakładzie znajdzie zatrudnienie ponad 50 specjalistów. Firma wyszkoliła ich w zakresie know-how i dobrych praktyk wytwarzania, które wypracował i wdrożył wchodzący w skład Grupy DrukPak.

 

O Grupie Akomex
Jeden z największych producentów opakowań tekturowych dla branży konsumenckiej w Polsce, skutecznie konkurujący na rynkach Unii Europejskiej. Wśród klientów Grupy Akomex są globalne koncerny farmaceutyczne i spożywcze. W skład Grupy wchodzą specjalizujący się w produkcji opakowań dla przemysłu farmaceutycznego DrukPak, z zakładem w Aleksandrowie Kujawskim i Akomex, dotąd produkujący głównie opakowania dla branży spożywczej w Starogardzie Gdańskim.

Od ponad pięciu lat większościowym właścicielem Akomexu jest fundusz private equity Highlander Partners, który zainicjował proces konsolidacji obu firm, nabywając dwa lata temu akcje DrukPaku, jako inwestora branżowego dla spółki.

Akomex i DrukPak doskonale uzupełniły swoje kompetencje i wzbogaciły ofertę. Za sprawą fuzji Grupa Akomex bardzo szybko się rozwija i inwestuje w nowe technologie do produkcji. Obie spółki Grupy zachowały swoje marki handlowe i zindywidualizowaną filozofię obsługi klientów, co rynek odbiera bardzo dobrze. Skonsolidowane przychody Grupy Akomex wyniosły w ubiegłym roku 155 mln zł i dynamicznie rosną. Więcej o produktach Akomexu i DrukPaku.

O Highlander Partners
Fundusz private equity z biurami w Dallas, USA i Warszawie. Specjalizuje się w inwestycjach w przedsiębiorstwa średniej wielkości o silnej pozycji rynkowej i dużym potencjale wzrostu z Ameryki Północnej i Europy Środkowej. Highlander Partners zarządza środkami przekraczającymi 1 miliard dolarów.

Firma jest większościowym właścicielem Grupy Akomex, a oprócz tego dwóch innych polskich spółek – QFG (sektor przetwórstwa żywności) i ProService (branża finansowa) – nadal w portfelu firmy, przed decyzją UOKiK potrzebną do sprzedaży spółki. Dwie inne inwestycje w Polsce, MEDI-system (branża medyczna) i ZREW Transformatory (branża elektro-energetyczna) Highlander Partners z sukcesem zakończył w ostatnich miesiącach.

Dodatkowe informacje
Paweł Kalbarczyk, prezes, Grupa Akomex, p.kalbarczyk@akomex.pl, tel. 54 282 82 50
Dawid Walendowski, partner zarządzający, Highlander Partners, dwalendowski@highlander-partners.com, tel. 22 521 04 20
Sebastian Śliwa, współwłaściciel, członek Rady Nadzorczej, Grupa Akomex, sebastian@akomex.pl, tel. 58 560 11 83