Where the latest news never gets old.
 

Fundusz Highlander Partners zainwestował w QFG

Warszawa, 7 stycznia 2016 r. – Fundusz private equity Highlander Partners nabył 60% udziałów QFG, firmy spożywczej z zakładami produkcyjnymi w Białobrzegach k. Radomia i Pionkach. Highlander International został właścicielem udziałów w QFG w ramach transakcji wykupu i podwyższenia kapitału. Dokapitalizowana spółka zainwestuje w zwiększenie produkcji.

W rezultacie przejęcia udziałów QFG przez Highlander Partners, założyciele firmy pozostali właścicielami 40% spółki. Środki z dokapitalizowania zostaną zainwestowane w zwiększenie mocy produkcyjnych i innowacyjne technologie – między innymi w rozbudowę zakładu w Pionkach.

„Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowego rozwoju QFG, jaki wynika z wyjątkowej otwartości firmy na potrzeby klientów. Podziwiamy innowacyjne podejście do biznesu założycieli, którzy śledzą najlepsze praktyki i najnowsze technologie na światowym rynku spożywczym, i na bieżąco wprowadzają zmiany w firmie. Zostajemy wspólnikami w doskonale rozwiniętej i konkurencyjnej spółce, która do dalszego rozwoju potrzebuje kapitału i partnera doświadczonego w budowie wartości firm.” – powiedział Maciej Rybicki, Partner Operacyjny w Highlander Partners, prowadzący inwestycję.

QFG produkuje wysokiej jakości produkty mięsne z segmentu żywności wygodnej. Są to między innymi panierowane, marynowane lub przygotowywane w technologii długiego gotowania produkty z mięsa drobiowego, wołowego, wieprzowego i baraniny, oferowane w formie mrożonej i chłodzonej. Odbiorcami produktów QFG są sieci handlowe, segment HoReCa i klienci detaliczni w Polsce (20% sprzedaży) oraz w innych krajach Europy (80% sprzedaży). Dzięki unikalnej ofercie i postawieniu na jakość produkowanej żywności, popyt na produkty QFG stale rośnie, a to przekłada się na dynamiczny wzrost spółki. Przychody w ubiegłym roku wyniosły 117 mln zł, według tegorocznych prognoz mają się zwiększyć do blisko 200 mln zł.

„Klienci w Polsce i w Europie oczekują od nas zwiększenia produkcji. Dzięki inwestycji Highlander Partners istotnie zwiększymy moce produkcyjne, zaspokajając ten popyt. Oprócz kapitału zyskaliśmy zaufanego partnera, z którym będziemy tworzyć strategię dalszego wzrostu. Rynek żywności wygodnej rośnie w Polsce i UE w tempie jednocyfrowym. Naszym średnioterminowym, realnym do osiągnięcia celem jest dwucyfrowy wzrost spółki.” – powiedział Jarosław Krzyżanowski, założyciel i prezes QFG.

Więcej o QFG
QFG działa na rynku przetwórstwa mięsnego od 2000 r., specjalizuje się w dostarczaniu produktów z sektora żywności wygodnej. Firma działa w oparciu o najnowsze technologie i najwyższe standardy jakości (posiada najważniejsze w branży spożywczej certyfikaty BRC / grade A+ oraz IFS). Produkuje z mięsa drobiowego, wołowego, wieprzowego i baraniny. Ma zakłady produkcyjne w Pionkach i Białobrzegach, które należą do najbardziej innowacyjnych w Unii Europejskiej. Dzięki inwestycjom moce produkcyjne QFG wzrosną dwukrotnie.


O Highlander Partners
Highlander Partners z biurami w Dallas (Texas, USA) i Warszawie jest funduszem inwestycyjnym typu private equity, który specjalizuje się w inwestycjach w średniej wielkości przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe. Fundusz inwestuje w spółki o silnej pozycji rynkowej i dużym potencjale wzrostu. Firma powstała w oparciu o kapitał jej amerykańskich założycieli, obecnie zarządza środkami w wysokości ponad 1 miliarda dolarów – z czego 900 milionów USD zostało zainwestowane w Ameryce Północnej i Europie Środkowej. Europejskie biuro Highlander Partners powstało 7 lat temu. Obecnie, łącznie z najnowszą inwestycją, fundusz jest współwłaścicielem trzech polskich spółek: QFG (sektor przetwórstwa żywności), Grupa Akomex/Druk-Pak (sektor produkcji opakowań) i ProService (usługi dla sektora finansowego). Dwie inne inwestycje (MEDI-system i ZREW Transformatory) z sukcesem zakończył.

Doradcy
Doradcą prawnym Highlander Partners była Kancelaria Gessel, QFG – Aglegal. Poland Corporate Finance było doradcą transakcyjnym QFG.

Dodatkowe informacje
Maciej Rybicki, Partner Operacyjny, Highlander Partners, mrybicki@highlander-partners.com, kom. 602 70 70 70
Jarosław Krzyżanowski, Prezes QFG, j.krzyzanowski@qfg.pl